Buryan Kebabı


Buryan Kebabı

Büryan Kebabı

Bitlis ilimize ait yöresel bir yemektir. Bir rivayete göre çoban kuzularını otlatırken dağda mahsur kalır kuzulardan birini keser, bir kuyu açar ve ateşi yakar kuzuyu pişirir. Çoban bu eti dönemin padişahlarından IV. Murat’a sunar. Padişahın bu et ile ilgili “büryan gibi pişmiş” dediği söylenmekte olan büryan kebabı aynı zamanda “Bir-yan” kelimesinden gelmiştir. Bir yan etin bir yanı anlamına da gelir.

Büryan Kebabı nasıl yapılır?

Büryan kuzunun organları alınmış şekilde yerden 2-3 metre derinlikte kuyuda odun ateşinde pişirilir.

Kuyu kebabının bir türevi olan büryan kebabı, Bitlis mi Siirt mi yoksa Kastamonu kuyu kebabı mı karıştırılabilmektedir. Hatta Konya Tandır Kebabına çok benzer. Siirtliler kızabilir ama en iyi büryan kebabı Bitlis yöremize aittir. Bitlis’in keçi etinin özel kuyularda pişirilmesi Evliya Çelebi Seyahatnamesinde konu eder. 750 yılı aşkın tarihi ile yer alan büryan kebabı mutfak kültürümüzün vazgeçilmezleri arasındadır.

büryan kebabı

Sur Ocakbaşı ailesinden İsmail Usta gelenekten gelen bu özel yemeği siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Büryan kebabı asıl güzel olan lezzetin eti ve çok özel ustalığımızdır. Birçok ünlü ismin uğrak yeri olan Sur Ocakbaşı büryan kebabı ile de öne çıkmaktadır. Sur Ocakbaşı kurucularından İbrahim Usta Doğu Anadolu yöremiz Bitlis’e ait olan büryan kebabı bereketi ile misafir ağırlamada vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. Yörenin nefis lezzetini 1985’ten beri İstanbullulara sunduğunu bir başka şubesi olmadığını, açıldığı ilk günden bu yana lezzetinden taviz vermediği perde pilavı, sac tava, sur kebabı ve sur tatlısı kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden olduğunu söylemiştir.

Büryan Kebabı nerede yenilir?

İstanbul’da sayılı kebap yenecek mekanlardan biri olan Sur Ocakbaşı harika sunum ve lezzetle sizleri buluşturuyor. Büryan kebabı, Sac Tava, perde pilavı Sur Kebap ve Sur Tatlisi İstanbul Fatih’te Kadınlar Pazarında olan müessesemiz ilk günkü lezzetinden taviz vermemiştir. Diyarbakır mutfağının en güzel lezzetlerini sunan Sur Ocakbaşı hizmet kalitesi ile ön planda yer almıştır.

“Ebru Aydın Mart 21, 2015

Perde pilavı, sur tatlısı (maral dondurmalı irmik helvalı kaşıkla yenen güzel bir tatlı) büryan kebabı ve özellikle karışık kebap ve çiğköfte. Patlıcan dolması ve ayran da güzel.. Gidin yiyin yedirin.”

“LION DZUDZEVICAralık 17, 2015

Çiğköfte , perde pilavı , mumbar,saç kavurma , biber dolması , ayran , Sur Tatlısı , çay enfesti , kesinlikle tavsiye ediyorum”

“Ufuk OgeMart 7, 2013

Kebaplarından büryani ve sur harika. Ama yemeklerden öte dondurmalı irmik helvası var ki efsane. Bazen sırf yemeklerini bu tatlının keyfini çıkarmak için yiyiyorum :)”

siz değerli konuklarımızın çok değerli yorumlarıdır.

https://tr.foursquare.com/v/sur-ocakba%C5%9F%C4%B1/4bcaf442511f95214c91b0c7

Foursquare den alınmıştır.

 

 

+ Yorumunuzu Yazın

+