Perde Pilavı


Perde  Pilavı

Perde Pilavı

Siirt İlimize ait yöresel bir yemektir. Kökeni Orta Asya’ya dayanan perde pilavı düğün yemeklerinde bir de özel günlerde hazırlanır. Günümüze kadar gelen perde pilavı yöre kadınları tarafından özel günlerde dışardan gelen konuklara veya düğün gecelerinde hazırlanır.

Perde Pilavında kullanılan her malzemenin ayrı bir anlamı vardır. Perde Pilavının hamuru evi temsil eder. Pirinç bereketi, bademler erkek çocuğu, dolmalık fıstık kız çocuğu, üzümler sağlığı acı ve tatlı baharatlar hayatın acı ve tatlı olabileceğini vurgulamaktadır. Siirt yöremizde gelinlerin karabiber neyi temsil eder sorusuna kaynana cevabını almanız kaçınılmazdır.

Sur Ocakbaşı ailesinden İsmail Usta gelenekten gelen bu özel yemeği siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Perde pilavı asıl güzel olan lezzetin pilavda kullanılan malzemeler ve çok özel ustalığıdır. Birçok ünlü ismin uğrak yeri olan Sur Ocakbaşı perde pilavı ile de öne çıkmaktadır. Sur Ocakbaşı kurucularından İbrahim Usta Güneydoğu Anadolu yöremiz Siirt’e ait olan perde pilavı bereketi ile misafir ağırlamada vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. Yörenin nefis lezzetini 1985’ten beri İstanbullulara sunduğunu bir başka şubesi olmadığını, açıldığı ilk günden bu yana lezzetinden taviz vermediği perde pilavı, sac tava, sur kebabı ve sur tatlısı kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden olduğunu söylemiştir.

Perde pilavı nerede yenilir?

İstanbul’da sayılı kebap yenecek mekanlardan biri olan Sur Ocakbaşı harika sunum ve lezzetle sizleri buluşturuyor. Buryan, Sac Tava, perde pilavı Sur Kebap ve Sur Tatlisi İstanbul Fatih’te Kadınlar Pazarında olan müessesemiz ilk günkü lezzetinden taviz vermemiştir. Diyarbakır mutfağının en güzel lezzetlerini sunan Sur Ocakbaşı hizmet kalitesi ile ön planda yer almıştır.

“Ebru Aydın Mart 21, 2015

Perde pilavı, sur tatlısı (maral dondurmalı irmik helvalı kaşıkla yenen güzel bir tatlı) büryan kebabı ve özellikle karışık kebap ve çiğköfte. Patlıcan dolması ve ayran da güzel.. Gidin yiyin yedirin.”

“LION DZUDZEVICAralık 17, 2015

Çiğköfte , perde pilavı , mumbar,saç kavurma , biber dolması , ayran , Sur Tatlısı , çay enfesti , kesinlikle tavsiye ediyorum”

“Ufuk OgeMart 7, 2013

Kebaplarından büryani ve sur harika. Ama yemeklerden öte dondurmalı irmik helvası var ki efsane. Bazen sırf yemeklerini bu tatlının keyfini çıkarmak için yiyiyorum :)”

siz değerli konuklarımızın çok değerli yorumlarıdır.

https://tr.foursquare.com/v/sur-ocakba%C5%9F%C4%B1/4bcaf442511f95214c91b0c7

Foursquare den alınmıştır.

 

+ Yorumunuzu Yazın

+