Sac Tava


Sac Tava

Sac Tava

Diyarbakır Karacadağ bölgesinde aşiretler arasındaki yemek davetlerinde ikram edilen sac tava yörenin meşhur yemekleri arasında yer alır. Birçok yöresel kavurmadan farklı olan sac tava soğansız pişirilir.

Sur Ocakbaşı kurucularından İsmail Usta Diyarbakır yöresi aşiretleri arasında sac tava yemeğinin bereketine inanıldığını ve misafir ağırlamada vazgeçilmez bir yemek olduğu konusunu vurgulamıştır. Sac tava asıl güzel olan lezzetin etinin Diyarbakır yöresinden gelmesi etin bir gün dinlendirilerek yapılması ve çok özel ustalığıdır. Birçok ünlü ismin uğrak yeri olan Sur Ocakbaşı saç tava ile de öne çıkmaktadır. Sur Ocakbaşı kurucularından İbrahim Usta yöremiz Diyarbakır’ın aşiretler arasında sunulan yemeği sac tava bereketi ile misafir ağırlamada vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. Yörenin nefis lezzetini 1985’ten beri İstanbullulara sunduğunu bir başka şubesi olmadığını, açıldığı ilk günden bu yana lezzetinden taviz vermediği sac tava, sur kebabı ve sur tatlısı kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden olduğunu söylemiştir.

Sac Tava nerede yenilir?

İstanbul’da sayılı kebap yenecek mekanlardan biri olan Sur Ocakbaşı harika sunum ve lezzetle sizleri buluşturuyorlar. Buryan, Sac Tava, Sur Kebap ve Sur Tatlisi İstanbul Fatih’te Kadınlar Pazarında olan müessesemiz ilk günkü lezzetinden taviz vermemiştir. Diyarbakır mutfağının en güzel lezzetlerini sunan Sur Ocakbaşı hizmet kalitesi ile ön planda yer almıştır.

“Karışık kebabı büryanı çiğ köftesi süperr garsonlara laf atanlar yurdum insanı değildir her sölediğimize başım üstüne demeleri yeter bizlere ellerinize sağlık çok güzeldi”

sac tava
SAC TAVA

“Güveçte patlıcan dolması ile başlayan lezzet zincirine Sac Tava, büryan ve perde pilavı ile devam edip buraya has olan sur tatlısı ile biten lezzet”

“Kebaplarından büryani ve sur harika. Ama yemeklerden öte dondurmalı irmik helvası var ki efsane. Bazen sırf yemeklerini bu tatlının keyfini çıkarmak için yiyiyorum :)”

siz değerli konuklarımızın çok değerli yorumlarıdır.

 

 

+ Yorumunuzu Yazın

+